Dnes na vás mám zase jednu rychlou krátkou otázečku :). Odpovědět na tuto otázku znamená jedno rychlé kliknutí, nic víc. Proto vás prosím, abyste tak učinili.
Otázky, které vám zde pokládám by měly do budoucna napomoci tomu, aby tento web byl co možná nejužitečnější a nejkvalitnější.
Týká se to tématu, který se na tomto webu čas od času řeší zejména v komentářích.
Ano – velká písmena na počátku některých slov v nadpisech jednotlivých článků.
Pokud jste si všimli, nejspíše přemýšlíte: „Proč jen jsou první písmena slov v nadpisech velká?“.
Proč zde tyto velká písmena používám?
Kapitálky na začátku slov používám ze dvou hlavních důvodů:
1. Zvýraznění pro snadnější čtení a orientaci
Tyto velká písmena mají zvýraznit dané slovo. Tak, aby lépe předalo zprávu „o čem článek je„.
Každý totiž nemusí nutně číst celý nadpis a tak stačí, když pochytí nejdůležitější slova – například na Twitteru, kde máte desítky příspěvků každý den, to může být velmi nápomocné.
Tento nápad pochází z angličtiny, kde se v nadpisech používají velká písmena na začátku slov automaticky.
2. Odlišení od ostatních
Abych se na tomto webu odlišil od ostatních. Odlišit se je velmi důležité a toto je jeden z mých způsobů.
Pokud totiž na Twitteru, Facebooku, v RSS čtečce, nebo kdekoli jinde uvidíte nadpis mého článku s kapitálkami, hned víte od koho daný článek je…
Jaký je váš názor?
Vadí vám kapitálky v nadpisech?
Mnohokrát vám děkuji za váš čas. Věřte, že vaše odpovědi budu brát v úvahu 🙂
Mohlo by vás zajímat také:
Už jsem ti to říkal osobně. Strašně mi to vadí, ale zase vždy poznám, že se jedná o tvůj článek, takže z marketingového hlediska super. User friendly moc ne. Takže si vyber co je pro tebe důležitější :-D.
Ano já vím právě mě to vedlo k tomu, abych udělal pořádný průzkum 🙂
Velkých písmen tam, kde nemají být, jsem si všiml okamžitě. Rozčiluje mě to a špatně se to čte. Na první pohled si řeknu „ten člověk neumí pořádně psát“.
V angličtině to sice bývá sice zvykem, ale do češtiny se to dle mého názoru nehodí.
Ale jestli ti to funguje, tak proti gustu… 🙂
No právě, že se na to dívám i z toho marketingového pohledu, ne vždy je to, co je „proti pravidlům“ špatné 🙂 každopádně děkuji za názor…
No já si toho doteď ani nevšiml a je mi to v podstatě jedno. Ale myslím, že to není správně, tak se prostě nadpisy v češtině psát nemají. Proto je to špatně. Asi… 🙂
Zdravím Ondro, to podle pravidel češtiny to správné samozřejmě není, otázka je, do jaké míry to je (či není) špatne z pohledu propagace a „odlišení“ 🙂
Všimol som si to až po prečítaní článku a až teraz sa mi to zdá divné, takže ak si to všimne čitateľ, určite viac zbystrí a venuje tomu nadpisu väčšiu pozornosť. Ja už som dosť unavený, takže hneď som si ten nadpis teraz nevšimol, inokedy si to všimnem určite, schválim tento tvoj nápad.
No právě – čtenář si všimne, že je nadpis jiný a zpozorní – to je to, oč usiluji 🙂
Mně to nějak výrazně nevadí, už jsem si zvykl 😉 Ale ze začátku mi to přišlo zvláštní. Říkal jsem si, jestli je to jediný tvůj způsob, jak zaujmout, tak tě ze čtečky vyřadím, ale zatím dobrý 🙂
Ahoj Honzo, jsem rád, že ti to nevadí a hlavně – že je tady pro tebe i krom „zvláštních“ nadpisů něco zajímavého 🙂
Mne to vôbec nevadí. Kedysi sa to používalo v SMS, aby sa lepšie čítali. Pre mňa je to o.k.
Tak to jsem rád 🙂 díky za názor Martine
Mne sa to veľmi nepáči po estetickej stránke… de facto je to proti pravopisným pravidlám ….a tie by na weboch nemali byť 🙂
S tím souhlasím, přesto se ale nejedná o písemnou práci z češtiny, takže to není až takový průšvih. Navíc tělo článku je již normální… Ale to odlišení funguje, jak jsem zjistil například od Mária Roženského. Snažím se právě přijít na to, co převažuje, jestli pozitivní nebo negativní účinek…
Musím říct, že mi to v češtině nějak nesedí. Ale proti gustu žádný dišputát. 🙂
Má to nějaký smysl, nebo ne?
Efekt tam určitě je, otázka – do jaké míry. Jestli je to spíše špatné, nebo spiše dobré :). To je právě to, co se snažím zjistit…
Odradí vás takový nadpis od čtení článku? Nemyslím si… 🙂
Mě ta velká písmena odradí od toho, abych si přečetla celý titulek, přečtu jen cca první 2 slova a tím končím. Kdyby tak byl napsaný delší text, tak ho prostě číst nebudu, je to pro mě hodně rušivé. Ale víc mi vadí spojení „tyto písmena“, „články působili“ apod., chtělo by to korektora.
Moc děkuji za názor Radko, slibuji, že se budu snažit psát více bez chyb, občas mi nějaká chybka prostě uteče. Bohužel korekturu si zde nemohu dovolit. Jinak celý text tak nikdy nebyl ani nebude napsán, kapitálky jsou určeny jen pro nadpisy, abych se odlišil od ostatních blogů 😉